Yerli Otomobiller İle Elektrik Altyapısı Yenilecek ve Enerji Depolama Merkezleri Kurulacak

28/11/2017 15:46

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Elektrikli araç piyasasına girmek için en uygun zaman” dedi.

Elektrikli motor ile üretilmesi planlanan milli otomobillerimiz için çalışmalar başlarken, yerli otomobil önemli alt yapı yatırımlarını da beraberinde getirecek. Yerli otomobilin elektrikli motoru güç kaynağı ihtiyacını arttıracağı ve mevcut hatların elektrikli otomobilin enerji ihtiyacını karşılamakta zorlanacağından, elektrik hatları ve alt yapısı yenilenecek ve elektrik depolama merkezleri kurulacak.

Özlü, elektrikle çalışacak mili otomobillerin ucuz, havayı kirletmeyen, sessiz çalışan otomobiller olacağını söyledi. Konya ve Şanlıurfa'da elektrikli otobüsler olduğunıu anımsatan Özlü, Konya'da günde ortalama 300 km yol gidildiğini, içten yanmalı bir otobüsün 12 TL, elektrikli otobüsün 1 TL harcadığını açıkladı.

Yerli otomobillerin en az 4 farklı modelde olması bekleniyor. Özlü, Elektrlikli milli otomobilin yaygın kullanılmaya başlandığında şuan ki elektrik alt yapsının yetersiz kalacağından elektrik hatlarının yenilenmesinin gündeme geleceğini ve elektrik depolama merkezlerinin de kurulmasınında planlandığı bilgisini verdi.