Güneş Enerjisi Fiyatları Geçen Yıla Göre Yüzde 26 Düştü

04/12/2017 22:37

Güneş enerjisi fiyatları geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 26'lık bir düşüş gösterdi. Bu durum daha fazla kullanıcının temiz enerjiyi seçmesini sağladı.

Yeni teknolojiler, daha kolay ve verimli üretim, daha hızlı ve kolay kurulum gibi etkenler, güneş enerjisi maliyetlerini her yıl daha da çok düşürüyor. Özellikle 2017 yılı içerisinde kurulum maliyetleri konusunda da güzel geçti. Güneş enerjisi kurulum maliyetlerinde geçen yıla oranla yüzde 26'lık bir düşüş gerçekleşti. Son on yılı gözlemlediğimizde ise kurulum maliyetlerinin yüzde 80 azaldığını görebiliriz.

Güneş paneli üretiminde lider ülkelerden çinde ise yüzde 44'lük bir fiyat düşüşü gözlemlendi ve Çin'in yılı 50 gigawat'lık güneş enerjisi üretimi ile bitirmesi bekleniyor.

Yenilenebilir enerjinin maliyetlerinin azalması işe bir çok ülkenin enerji üretiminde fosil yakıtlar ve nükleer enerjiden vazgeçmesinde önemli rol oynuyor. Satın alma ve kurulum maliyetlerinde yaşanan düşüşler, tüketicinin temiz ve ucuz enerji kaynağı olan güneş enerjisine daha fazla ilgi göstermesini sağlıyor

Kaynak:Eneri Enstitüsü