Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk mühendisleri 2018’de mezun olacak

25/11/2017 22:32

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 2023 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Türkiye ile Rusya 2010 yılında masaya oturmuş ve anlaşmayı karşılıklı olarak imzalamıştı. Santralin personel ihtiyacının karşılanması içinse Türk öğrencilerinse 6,5 yıl boyunca enerji mühendisliği eğitimi almasına karar verilmişti. Anlaşma ardından Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’ne giden öğrenciler eğitimlerine aralıksız devam ederken, ilk grup 2018’de mezun olacak. Öğrenciler Akkuyu’nun faaliyete geçmesiyle birlikte santralde çalışmaya başlayacak.

Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin Uluslararası Öğrenciler Fakültesi başkan yardımcılığını yapmakta olan Olga Petukhova, üniversitelerinde 300 yabancı öğrenciye eğitim verdiklerini ifade ederek, bu öğrencilerin 50 ülkeden katılım gösterdiğini belirtti.

Üniversitede eğitimlerine devam etmekte olan Türk öğrenciler hakkında konuşan Petukhova, ilk grubun 28 Şubat 2018’de mezun olacağını aktardı. Mezun olacak Türk öğrenci sayısının 35 olduğunu, bu mühendislerin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde görev alacaklarını belirtti. MEPhI’de eğitime devam eden Türk öğrenci sayısının şu anda 230 olduğunu belirterek, “Bu öğrencilerden 137 tanesi Üniversitemizin Moskova Kampüsünde eğitim alıyor. 93 tanesi ise Obninsk’de eğitim veren kampüste nükleer mühendislik eğitimlerinden geçiyor” dedi.

Petukhova açıklamasında MEPhI’nin en çok tercih edilen üniversiteler arasında bulunduğuna işaret ederek, yabancı öğrencilerden 300’ünün Vietnam’dan Rusya’ya geldiğini, bunun yanında 50 kadarda Mısırlı öğrenciye eğitim verdiklerini dile getirdi. Nükleer mühendislik eğitiminin toplamda 6,5 yıl verildiğini belirterek, “Başarılı öğrenciler 6,5 yılsonunda nükleer mühendislik diplomalarını alabiliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak:enerjienstitusu